Kim jest rzeczoznawca majątkowy?
Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, które upoważniają go do określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale z nimi związanych.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Instytucję rzeczoznawcy majątkowego reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Tam właśnie znajdują się przepisy mówiące kto i w jaki sposób może zostać rzeczoznawcą, jakich czynności może dokonywać, jakim podlega prawom i obowiązkom. Droga, którą musi pokonać kandydat na rzeczoznawcę, aby zdobyć upragnione uprawnienia jest bardzo długa i mozolna. Wymaga zgłębienia interdyscyplinarnej wiedzy – m.in. z takich dziedzin, jak prawo, ekonomia, geodezja, budownictwo, gospodarka przestrzenna, gospodarka wodna, rolnictwo czy leśnictwo. Rolą rzeczoznawcy majątkowego jest obiektywne określenie wartości nieruchomości. Zobowiązany jest on do stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych, jak również do wykorzystywania udostępnionych danych z zachowaniem zasady poufności. Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego bez stosownych uprawnień, zagrożone jest karą.
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, funkcję wyznaczoną dla niej w planie miejscowym, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, stan jej zagospodarowania oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.
Rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego
Przepisem wykonawczym do niniejszej ustawy jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Dla laika zawarte w nim informacje często brzmią enigmatycznie. Dla rzeczoznawcy – to swoisty zbiór przykazań. Tu znajdują się wytyczne co do tego, w jaki sposób należy określać wartość przy zastosowaniu poszczególnych podejść, metod i technik wyceny, jak postępować w przypadku wycen sporządzanych dla różnych celów, w jakiej formie powinien być sporządzony operat szacunkowy.
Powszechne Krajowe Zasady Wyceny
Przyjęte zostały przez Radę Krajową Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. W skład tych norm wchodzą Krajowe Standardy Wyceny Podstawowe, Krajowe Standardy Wyceny Specjalistyczne oraz Noty Interpretacyjne. Stanowią one zbiór zasad, wytycznych technicznych, które będąc „drogowskazem”, wyznaczają rzeczoznawcy właściwą drogę działania. Dla rzeczoznawców majątkowych zrzeszonych w stowarzyszeniach tworzących Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych są to obowiązkowe reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu. Dla zainteresowanych więcej informacji na temat PKZW można znaleźć tu.
Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego jest prężnie działającą firmą, która aktywnie bierze udział w kształtowaniu rynku nieruchomości na terenie południowej Polski.